Hogyan tarthatjuk melegebben otthonunkat olcsón
Vegyük lejjebb a fűtést éjszaka!
Esti órákban a legköltségesebb a fűtést üzemeltetni, mert ilyenkor kint van a leghidegebb, és így a lakás melegen tartása is sok energiát emészt fel. Vegyük lejjebb a fűtést mielőtt nyugovóra térünk. Ha fázósak vagyunk, akkor használjuk vastagabb takarót, viszont nem árt tudni, hogy alvás közben testünk hőt termel, így melegen tart minket. Éjjeli órákban a legideálisabb a 18-21 fok közti hőmérséklet.
Tartsuk zárva a szobaajtókat!
Azokban a szobákban ahol nem tartózkodik senki, tekerjük lejjebb a fűtést, valamint az ajtajukat is csukjuk be, hogy a meleg azokban a helyiségekben maradjon ahol a legtöbbet tartózkodunk. Napközben pedig húzzuk fel a redőnyt vagy a függönyt a napos időszakokban, ezzel is elősegítve, hogy a nap fénye felmelegíthesse a szobát.
Végeztessünk energia auditot!
Szén-monoxid – a csendes gyilkos
Évről-évre több száz esetet regisztrálnak amikor a mentőket vagy a katasztrófavédelmet szén-monoxid mérgezés miatt riasztják, ezek közül sajnos több halállal is végződik. Télen ez már évek óta visszatérő eset, ugyanis még mindig sokan akadnak akik nem veszik észre a színtelen-szagtalan gázt és nem ismerik fel annak jeleit. Megijedni azonban nem kell, léteznek bizonyos óvintézkedések melyekkel a tragédia megelőzhető.
Mérgező gáz
A szén-monoxid ugyanis színtelen-szagtalan kifejezetten mérgező gáz, ezért a köznyelv csendes gyilkosnak nevezi. Attól függ a szén-monoxid mérgezés tünetei, hogy a vérben milyen magas azoknak a hemoglobinoknak a koncentrációja, amelyhez a szén-monoxid kötődik. A mérgezés felismerését nehezíti, hogy az első tünetek nem olyan feltűnőek. Bágyadtsággal, levertséggel, fejfájással kezdődik, majd a zavarodottság a jellemző tünet. Ezután jön az eszméletvesztés és az alacsony vérnyomás. A legrosszabb esetben oxigénhiány miatt halál következik be.
Ellenőriztessük fűtésszerelővel fűtési rendszerünket
A szén-monoxid mérgezésnek számtalan tényezője lehet, akár autó kipufogógázának belélegzése, de a mérgező gáz a rosszul beszerelt gázsütők, kályhák, gázkazánok hibás működése során is felszabadulhat. Jellemzően az utóbbi esetekről hallunk a híradásokban a fűtési szezon idején szinte napi rendszerességgel.
Fontos tudnod azt, hogy a szén-monoxid mérgezés nem kifejezetten csak gázfűtés esetén fordul elő, hanem tűzifával való melegítés során is, vagy akár elektromos áram használata közben. Éppen ezért kell rendszeresen ellenőriztetni fűtőberendezéseidet.
A baj megelőzhető!
Szerencsére megijedni nem kell, mert minden másra, úgy a szén-monoxid mérgezés megelőzésére is van mód. Ezeket az óvintézkedéseket ajánljuk figyelmedbe:
Gázzal működő berendezéseidet mindig szakember segítségével szereltesd be és tartsd karban a gázkészülékeidet.
Legalább évente egyszer ellenőriztesd fűtésszerelő szakemberrel a fűtésrendszert, akár kéményseprővel a fűtőtestek, csövek és vezétekek állapotát is nézesd meg.
Évente vizsgáltasd meg a kéményt is, hogy megelőzhető legyen a dugulás, eltömődés.
Szereltess fel szén-monoxid-érzékelőt a ház minden szintjére, különösképpen a hálószobák közelében.
Fogyelj arra, hogy az üres garázsban az autó motorját ne járasd!
A lakáson belül ne használj hordozható, láng nélkül melegítő berendezéseket!
Csak a szabadban használj széntüzelésű grillsütőt!
A gázzal működő berendezéseken amelyet a lakásban használ, mindig legyen megfelelő nyílás!
Győződj meg róla, hogy a kályha csöve tüzeléskor a szabadban legyen!
Kerozin vagy gáz fűtést csak jól szellőző helyiségekben és terekben szabad alkalmazni. Mindig kapcsold ki ezeket a készülékeket éjszakára a hálószobában, de akkor is amikor nem tartózkodsz otthon!